Bosna’da İnsanlığın Utancı

Ali Gözcü

Gün 18 Aralık 1992 Cuma!

Binlerce müslüman Beyazıt Meydanı'nda Bosnalı şehitler için gıyabi cenazenamazı kılıyor. Namaz bitiminde Boşnak müslümanlarla dayanışma eylemi başlıyor ve pankartlar açılıyor. "Bosna Hersek İslam Toprağıdır.","İkiyüzlü İktidar,Halkın Yardımları Nereye", "Amerika Uşağı İktidar İstemiyoruz", "İslami HareketEngellenemez", "Somali Bahane, İslam Toprakları İşgalde", "Hindistan'da Camiye Uzanan Eller Kırılsın".

Bir müslüman megafonla eylemin amacını açıklayan bir konuşma yapmayabaşlıyor. Konuşması sık sık sloganlarla kesiliyor. "Müslümanlar Kardeştir", "Birleşmiş Milletler Terör Örgütü", "Kahrolsun Sırbistan", "Kahrolsun Amerika"...Çevreden seyredenler hissiyatlarını alkışlarla ifade ediyorlar.

ABD, Sırbistan ve BM bayrakları yakılırken coşku doruk noktasına ulaşıyor. Ve caddeye inip yürüyüş yapmak için polis kordonu zorlanıyor. Polis jop ve sopakullanıyor. Yumruklarla cevap veriliyor. Yaralananlar oluyor. Polis kordonu yarılıyor ve Laleli'ye doğru pankartlarla birlikte yürüyüşe geçiliyor. Kortejin en arkasında Müslüman kadınlar; ellerinde "Somali Bahane, İslam Toprakları İşgalde" pankartı. Edebiyat Fakültesi önünde polis yapılan eyleme jop ve sopalarla ikinci müdahalesi karşısında kadınlar seslerini yükseltiyor: "İslami Hareket Engellenemez". Dövülenler, yaralananlar çoğalıyor. Ama müslümanlar daha çok kenetleniyor. Ayak sesleri daha sert, haykırışları daha güçlü yankılanıyor.

Ve Laleli kavşağı önünde yürüyüş noktalanıyor. "Bosna Hersek İslam Toprağıdır"sloganı topluca atıldıktan sonra, kitle vakur ve düzenli bir şekilde dağılıyor.

Cuma namazından sonra gerçekleştirilen eylemde "Türkiyeli Müslümanlar" imzasıyla dağıtılan bildiriyi aşağıya alıntılıyoruz:

"(İnananlar) bir zulme ve saldırıya uğradıkları zaman birlik olup karşıduranlardır." (Şûra, 42/39)

Müslümanlar!

Bosna'da vahşet dolu dizgin sürüyor. Sırp çetelerin masum halka karşı işledikleri canavarlıklar her güyeni boyutlar kazanıyor. Bosna'nın mazlum ve mustazaf halkı dondurucu kış şartlarının da getirdiği olumsuzluklar içinde Sırp Zulmü'ne karşı tam bir ölüm-kalım savaşı veriyor.

Şüphesiz Bosna'da yaşananların sorumluları yalnızca Sırp çetelerinden ibaret değil. Vahşi hayvanlar­dan farksız Sırp çetelerinin eylemleri için gerekli ortamısağlayan suç ortaklarını da iyi tanımak lazım. Kimdir bunlar? Bunlar, aylardır kınama kararları, uluslararası toplantılar ve diplomatik girişimler şeklinde adeta bir fasit daire çizerek Bosna halkını oyalayıp, gerçekte Sırp çetelerine zaman kazandırmaktan başka bir şey yapmayan başta ABD olmak üzere Batılıemperyalist güçler ve Müslüman halklara tahakküm eden kukla yönetimlerdir.

Batılı emperyalist ülkeler, Bosna olayı karşısında izledikleri insanlık dışıpolitikalarını kendi halklarına dahi izah etmekte zorlanmışlardır. İşte tam bu noktada Somali'ye yardım operasyonu devreye sokulmuştur. Böylelikle asıl amacı, emperyalist güçler için hem Kuzey Afrika'ya, hem de Orta Doğu'ya açılan stratejik bir konuma yerleşmekten başka bir şey olmayan Somali operasyonu ile tek taşla iki kuş vurulmuş olmaktadır. Batı, hem yayılmacı planlarını uygulamaya koymakta, hem de yoğun propaganda ile bunu insanlık adına yüklendiği bir fedakarlık olarak sunmaktadır.

Kardeşler!

İslam ümmeti bugün, dünyanın dört bir yanında bir ateş çemberinden geçiyor, işte Hindistan'da, geçtiğimiz günlerde Hindu fanatizminin kurbanı olan yüzlerce kardeşimiz! Hindistan'da İslam'ın tarihsel mirasınısimgesi sayılan BabüŞahMescidi'nin yıkılması Müslümanların bu ülkede karşı karşıya olduğu zulüm ve ezilmişliğin geldiği noktayı temsil etmektedir. Üstelik Hindu fanatiklerinin gerçek­leştirdikleri bu saldırganlığın, uzun zamandır Mescid-i Aksa'yı yıkmayı planlayanSiyonist çetelere ilham kaynağı oluşturması da işten bile değildir.

Bugün dünyanın birçok bölgesinde olduğu gibi, Bos­na'da da müslümanlar hertürlü zorluğa ve olumsuzluğa karşın direniyorlar. Katliamlara, işkencelere, tecavüzlere ve açlığa rağmen Bosnalı müslümanlar teslimiyeti ve boyun eğmeyi değil; direnişi ve şehadeti tercih ediyorlar. Açıktır ki, bu kutlu mücadele çoktanİslam ümmetine mal olmuştur. Başlarındaki kukla yönetimlerin ikiyüzlütutumlarına karşın Müslüman halklar, var güçleriyle Bosnalı kardeşlerinin yanında yer almışlardır. Müslümanlar!

Bosnalı kardeşlerimizin dünden daha ağır koşullar içinde bulunduğu bugün,Türkiyeli müslümanlar olarak bizlere düşen, İslam ümmetinin kutlu iradesini bir kere daha var gücümüzle haykırmaktır. Ve tüm halkımıza, bir kez daha hatırlatırız ki, Bosna'yı kurtaracak olan Batılı emperyalist güçlerin ve Müslüman halklara tahakküm eden işbirlikçi iktidarların saptırıcı ve ikiyüzlü politik oyunları değil; müslümanların mallarıyla, canlarıyla cihadı yüklenmeleridir.

Türkiye müslümanların Bosnalı kardeşleri için topladığı milyarlarca liralık yardımıbloke eden Türkiye'nin ABD güdümlü ikiyüzlü iktidarına sesleniyoruz: Türkiyeli müslümanlar, kendi ögüçleriyle Bosnalı kardeşlerinin dertlerine derman olmaya hazırdır. Türkiye Müslümanlarının yolunu kesmeyin. Bosna müslümanlarınayardım etmek istediğinizi belirterek, halka yalan söylemeyin; insanların hissiyatınıistismar etmeyin.

Sizin dostluğunuz da, düşmanlığınız da ABD icazetine bağlıdır. Siz, Türkiyemüslümanlarına inanç ve yaşama hakkı tanımazken, Bosnalı Müslümanların yükselttikleri direniş ve şehadet sancağına mı saygı duyacaksınız? Siz ancak, ABDbayrağı gölgesinde ve haçlı armadaları peşinde Kore'de, Irak'ta, Somali'de halkımızıçocuklarını emperyalist emellere peşkeş çekersiniz.

Kahrolsun ABD!

Kahrolsun ABD'niİşbirlikçileri!

Yaşasın Müslümanların Kardeşliği!

Yaşasın İslami Mücadelemiz

Kaynak: Haksöz Dergisi - Sayı: 21 - Aralık 92

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları